چگونه روزه گرفتن را در این فصل - چگونه روزه گرفتن را در این فصل

angle-left چگونه روزه گرفتن را در این فصل

چگونه روزه گرفتن!!


چگونه روزه گرفتن را در این فصل و در روزهای گرم و طولانی راحت‌تر کنیم؟  
هم زمانی ماه رمضان با فصول گرم سال همراه است با نگرانی روزه داران در مورد مشکل کم آبی بدن و تشنگی.
ما در این مقاله یک لیست جمع‌آوری کرده‌ایم. یک لیست از نوشیدنی هایی که هم بتوانند تشنگی را رفع کنند و هم نیاز بدن شما را به ویتامین ها رفع کنند. با ما همراه باشید !

یادآوری چند نکته قبل از مطالعه ی این لیست ضروری است:

اولین نکته ساده و ضروری به روزه‌داران برای پیشگیری از کاهش شدید آب بدن این است که تنها در صورت ضرورت از منزل خارج شوند. در طول روز از نور خورشید فاصله بگیرند و حتی‌الامکان در مناطق سایه دار و خنک بایستند. در صورت امکان از پوشش کلاه استفاده کنند و فعالیت‌های بدنی را کاهش دهند.

 برخی مواد غذایی و شیرینی‌های مصنوعی مانند زولبیا و بامیه، غلظت مایعات بدن را افزایش می‌دهند و در نتیجه روزه‌دار احساس تشنگی می‌کند. توصیه می‌شود برای پیش‌گیری از افزایش غلظت مایعات بدن از قندهای گیاهی مانند خرما به جای زولبیا و بامیه استفاده شود.
 بدن انسان به طور طبیعی به ازای هر کیلوگرم وزن بدن به 30 میلی لیتر آب نیاز دارد و افراد روزه دار باید این مقدار از آب را یک ساعت بعد افطار و به مرور تا سحر میل کنند تا بدنشان دچار مشکل نشود. آب با دمای اتاق بهترین نوشیدنی برای رفع تشنگی به حساب می‌آید.
به این نکته توجه داشته باشید که نوشیدن مقدار آب زیاد بعد از وعده غذایی سحری موجب اختلالات گوارشی خواهد شد.
مصرف سبزیجات و میوه هایی مثل زردآلو، هلو،توت فرنگی ،انواع مرکبات،هندوانه و خربزه آب و مواد معدنی از دست رفته را جبران میکند.
برای جلوگیری از احساس تشنگی بیش از حد بهتر است از غذاهای شور و پر نمک، پروتئین‌هایی مانند کشک و چایی کمتر استفاده کنید. این باور که چای پس از سحری می‌تواند باعث رفع تشنگی شود درست نیست زیرا چای دفع مکرر کلیه را در بر دارد. در وعده سحری از خوردن چایی زیاد بپرهیزید زیرا این کار باعث می‌شود که آب بدنتان را نیز دفع کنید و بدنتان با مشکل کم آبی مواجه شود.
عرق کاسنی

یکی از بهترین جایگزین های آب برای افرادی که در طول روز بسیارتشنه می شوند عرق کاسنی است. اگر در طول روز تشنه می شوید می توانید هنگام سحر به جای آب از عرق کاسنی استفاده کنید.
در عرقیات سنتی، کاسنی خاصیت خنک کنندگی فوق العاده ای دارد، از این رو پیشنهاد می شود نوشیدنی هایی مانند خاکشیر را باکمی کاسنی و گلاب مخلوط و سپس استفاده کرد.
شربت سکنجبین
شربت سکنجبین به تنهایی یا با اضافه کردن سکنجبین به خاکشیر نیز می تواند به رفع عطش کمک کند و بهتر است این ترکیب را تهیه و برای کاهش تشنگی آن را نوشید.
   

• دم کرده نعناع

 

 

 

تهیه و مصرف شربت نعناع نیز در رفع تشنگی بسیار مفید است. برای تهیه آن باید شکر و آب را با نسبت دو به یک و افزودن مقداری عرق نعناع و آب لیمو ترش
. این شربت نیز به میزان زیادی از عطش جلوگیری می کند. اگر شما جز کسانی هستید که در اثر روزه داری دچار  معده درد می شوید حتما از عرق نعنا و ترنجبین استفاده کنید.

شربت آبلیمو


شربت آبلیمو کم شیرین سبب ترشح بزاق شده و احساس تشنگی در روزه داران را برطرف کرده و با رساندن مواد مغذی مورد نیاز بدن را ریکاوری می کند.

 

 


شربت خاکشیر و تخم شربتی  

 
خاکشیر آب را درون دانه های خود نگه می دارد و به تدریج آن را به بدن می رساند و علاوه بر خنک کننده بودن و رفع عطش ضد بد بویی دهان است
تخم شربتی با خواص شگفت انگیز 5 برابر کلسیم بیشتر از شیر 3 برابر آهـــن بیشتر از اسفناج
7 برابر ویتامین C بیشتر از پرتغال گزینه ی مناسبی برای تامین نیازهای بدن در زمان روزه داری است.

 

 

Average (0 Votes)